Se alla rekommendationer

Atrium Ljungberg stiger något efter att SHB höjt till köp

Fastighetsbolaget Atrium Ljungbergs aktie stiger 0,7 procent på Stockholmsbörsen efter att Handelsbanken höjt rådet till köp (behåll) och upprepat riktkursen om 36 kronor.

“Vid nuvarande aktiekurs och en mer stödjande värdering (substansrabatt på drygt 40 procent och ett P/E-tal på 17x (2026p) vid 3,4 procents ränta) är uppsidan på 12 månaders sikt åter intressant”, skriver banken i en analys.

“Den lägre värderingen speglar ett svagt marknadssentiment, svag (ingen) tillväxt och flera risker, men vi ser nu åter tillräcklig potential och höjer därmed vår rekommendation till Köp (Behåll).”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.