Epiroc får köpstämpel och ny riktkurs av Pareto
Pareto sätter köpstämpel på gruv- och bergbrytningsteknikbolaget Epiroc och uppgraderar därmed sin rekommendation från behåll. Riktkursen höjs till 215 från 205 kronor. Det framgår av en färsk analys.
Analyshuset skriver att det sammantaget höjer rekommendationen på grund av att efterfrågan på gruvutrustning väntas ha stigit under det fjärde kvartalet och på grund av positiva effekter från förvärvet av Stanley Infrastructure.
Epiroc är för närvarande upp 0,6 procent på Stockholmsbörsen och A-aktien handlas till priset 191,30 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.