Kepler sänker Trelleborg till behåll (köp), riktkursen höjs till 315 kronor (300)
Kepler Cheuvreux sänker rekommendationen för verkstadsbolaget Trelleborg till behåll (köp). Riktkursen höjs till 315 kronor (300).
Enligt Keplers analytiker är aktien nu fullt värderad.
“Vi har höjt våra estimat, främst vinst per aktie, då vi inkluderar aktieåterköp i prognosperioden. Efter försäljningen av Wheel Systems har utvecklingen i aktien varit fantastisk och värderingsrabatten mot högkvalitativa svenska bolag inom kapitalvaror har minskat avsevärt.”
Analytikerna skriver att Trelleborg sitter på en stark balansräkning vilket ger stöd till kontinuerliga återköp och värdeskapande för aktien.
Trelleborgs aktie stiger 1,8 procent på börsen till kursen 331,20 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.