Norion Bank väntas introducera utdelningar – DNB höjer riktkursen och upprepar köp
DNB höjer sin riktkurs för nischbanken Norion Bank, tidigare Collector, till 46 kronor (40) på förbättrade utsikter att kunna dela ut kapital. Det framgår av en analys. Köprådet upprepas.
Efter att banken nyligen fått ett godkännande från Finansinspektion om att kunna använda en annorlunda metod för att beräkna kapitalbaskrav för operativ risk, behöver man inte längre hålla lika mycket kapital som tidigare. Detta innebär att ytterligare fem procent av börsvärdet kan delas ut, enligt DNB som bedömer att Norion sammantaget dras med ett kapitalöverskott på cirka 25 procent av sitt börsvärde.
Mot bakgrund av detta väntas banken presentera finansiella mål, inklusive en utdelningspolicy, under andra halvåret.
“Detta ingår inte i konsensus och borde öka investerarnas intresse”, skriver DNB.
I analysen skriver DNB att man ser Norion kunna ge en extrautdelning redan nästa år.
Bolaget har hittills inte lämnat någon utdelning sedan börsnoteringen i juni 2015.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.