Pareto höjer riktkurs och estimat för Sobi efter Q3-rapporten
Pareto höjer sin riktkurs för Sobi till 305 kronor (288) och upprepar köp, efter att läkemedelsbolaget öppnat böckerna för det tredje kvartalet.
Rapporten slog estimaten på bred front. Försäljningen av Nirsevimab, som förebygger sjukdom i nedre luftvägarna orsakad av RSV hos nyfödda och spädbarn, var den största höjdpunkten enligt Pareto. Behandlingen genererade intäkter om 263 miljoner kronor, jämfört med Paretos estimat på 14 miljoner kronor.
“Vi har höjt våra intäktsprognoser för de kommande åren, främst drivet av den imponerande utvecklingen för Nirsevimab, vilket resulterat i en förkortad tidslinje för toppförsäljning med ett år. Våra uppskattningar för 2023 indikerar nu en försäljningstillväxt på 11 procent vid konstanta valutor och en justerad ebita-marginal på 35,7 procent”, skriver mäklarhuset.
Sobi behöll sina utsikter för 2023, främst på grund av osäkerheter relaterade till RSV-säsongen. Bolaget höjde sina helårsprognoser i samband med Q2-rapporten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.