Attentat mot bankchefer i Schweiz

Finansbranschen i Genève i Schweiz skakas av flera allvarliga attentat. Tre personer har skadats.

Sex bankchefer i Schweiz har tagit emot paket med starkt frätande svavelsyra, skriver AFP.

Paketen kom på måndagen och en del av dem var adresserade till bankchefernas anhöriga.

Inga hotbrev har hittats men vad man vet är paketen skickade från någon i sammal and.

– Vi kan inte utesluta att flera paket har skickats till mottagare som råkar vara på semester, säger undersökningsdomaren Alexandre Graber.

Tre personer har skadats av innehållet i paketen. En av dessa är ett barn som fick skador på händerna och knäna.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund