Bättre än väntat för Telia

Teleoperatörens vinst efter finansnetto kom in över förväntan.

Telia Sonera redovisar ett rörelseresultat före av- och nedskrivningar, ebitda, exklusive engångsposter på 9.730 miljoner kronor (9.439) för det tredje kvartalet 2015.

Förväntningarna låg vid 9.461 miljoner kronor enligt enligt SIX News/Inquiry Financials enkät.

Rörelseresultatet, ebit, uppgick till 6.879 miljoner (6.333) jämfört med väntade 6.841 miljoner kronor.

Resultatet efter finansnetto blev 6.575 miljoner (5.664), väntat var 6.206 miljoner.

Nettoresultatet efter minoritet blev 5.023 miljoner kronor (4.433) eller 1,06 kronor per aktie (0,94). Väntat var 4.503 miljoner och 1,04 kronor per aktie.

Nettoomsättningen uppgick till 27.029 miljoner (25.464), väntat var 26.466 miljoner.

Det fria kassaflödet uppgick till 4.699 miljoner (6.387).

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund