Asienbörserna
Blandad utveckling i Asien
Stöd kom från uppgångar på Wall Street som steg under gårdagen. Samtidigt vände oljepriset ned igen efter uppgångar i den senaste oljelagerrapporten från USA.
På Tokyobörsen ökade Nikkei 225 med 0,3 procent till 19.034 medan det bredare Topix var upp 0,3 procent till 1.547. Nikkei 225 index slutade därmed året 9,1 procent upp.
De kinesiska börserna steg också i dag. Liksom tidigare i veckan fanns det dock en oro för att aktieutbudet kommer att öka nästa år när försäljningsförbud för storägare slopas. Senare i veckan väntas inköpschefsrapporter från Kina.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.