Börsen kan sjunka i inledningen

Terminerna för de ledande europeiska indexen pekar lätt ned inför att handeln i Europa ska inledas på tisdagen efter något svagare utveckling i USA och Asien. Den svenska marknaden kan dock påverkas av flera bolagsrapporter.

En halvtimme före öppning var terminerna för DJ Euro Stoxx 50 0,3 procent lägre, CAC 40 Index noterades 0,4 procent ned och DAX-terminen hade tappat 0,2 procent.

Börserna i New York stängde oregelbundet på måndagen efter att starka rapporter från Caterpillar och Whirlpool vägde mot att finansaktier backat inför en bolånerelaterad utfrågning i senaten. Dow Jones stängde oförändrad, vilket var en försvagning jämfört med vid europeisk stängning då indexet var kring +0,4 procent. S&P 500 backade 0,4 procent och Nasdaq Composite sjönk 0,3 procent.

Republikanerna i senaten blockerade senare demokraterna från att gå vidare med sin plan att se över reglerna på Wall Street eftersom de anser att demokraterna vill forcera fram förändringar innan en fullständig debatt inletts.

De asiatiska börserna var övervägande lägre under tisdagens handelssession på fortsatt oro kring Grekland och att Kinas åtgärder för att kyla av fastighetsmarknaden ska dämpa tillväxten i regionen. Nikkei 225 steg 0,4 procent medan Shanghai Composite Index föll 2,7 procent.

Terminshandeln indikerar att börserna i New York kommer att öppna med uppgångar om 0,1 procent i eftermiddag.

För svensk del harSwedbankredovisat ett nettoresultat om 536 miljoner kronor för det första kvartalet. Analytikerna hade räknat med ett nettoresultat på -663 miljoner kronor, enligt SME Direkt. Kreditförlusterna uppgick till 2.210 miljoner kronor i kvartalet. Här låg SME:s konsensusprognos på 3.581 miljoner kronor.

Swedbanks räntenetto uppgick till 4.023 miljoner kronor i det första kvartalet, en minskning med 14 procent från föregående kvartal och 31 procent från motsvarande kvartal föregående år. Det var också sämre än väntade 4.527 miljoner kronor. vd Michael Wolf sade vid den påföljande rapportkonferensen att han tror att det också kommer att bli viss press på räntenettot i det andra kvartalet, men att det kan vända under det andra halvåret.

Läs mer om Swedbanks rapportsuccé här!

Electroluxhar redovisat ett resultat före skatt, exklusive jämförelsestörande poster, på 1.306 miljoner kronor för det första kvartalet. Analytikernas genomsnittliga förväntningar låg på ett resultat om 942 miljoner kronor exklusive jämförelsestörande poster, enligt SME Direkt. Även nettoomsättningen överträffade konsensus. Bolaget spår att efterfrågan på huvudmarknaderna fortsätter att öka under resterande del av 2010.

Betssonsresultat före skatt blev 84,6 miljoner kronor för det första kvartalet. Analytikerna hade räknat med ett resultat före skatt på 92,5 miljoner kronor, enligt SME Direkts sammanställning.

Tietoredovisade ett resultat före skatt på 17,7 miljoner euro för det första kvartalet. Analytikerna hade spått ett resultat på 24,1 miljoner euro enligt SME Direkt.

Astrazenecaspreparat Crestor har godkänts i nitton EU-länder för att förebygga allvarliga hjärt-/kärlhändelser hos patienter som löper hög risk för en första hjärt-/kärlhändelse.

På tisdagens agenda står statistik över husprisutvecklingen i USA, S&P/Case Schiller husprisindex, för februari klockan 15.00 och hushållens konfidensindikator för april klockan 16.00. Den förra väntas visa en uppgång med 1,3 procent, medan den senare bedöms ha stigit svagt till 53,5 i april, från 52,5 i mars, enligt Bloomberg News enkäter bland analytiker.

Bland bolagsrapporter som väntas under dagen finnsBoliden,HusqvarnaochAutoliv. Från utlandet kommer US Steel.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund