Asienbörserna
Börserna i Asien stiger
På Tokyobörsen ökade Nikkei 225 med 1,0 procent till 19.698 medan det bredare Topix var upp 0,7 procent till 1.585.
“Den kommande amerikanska räntehöjningen kommer att vara ett tecken på att USA har repat sig efter den globala ekonomiska krisen. De närmaste årens amerikanska räntehöjningar kommer säkert också att bli gradvisa och försiktiga”, säger Shane Oliver, investmentstrateg vid AMP Capital, till CNBC.
Flera japanska exportaktier drog fördel av yenens försvagning mot dollarn. Toyota ökade 0,2 procent, Sony 1,2 procent och Canon 0,4 procent.
Det japanska transportministeriet har beordrat biltillverkare att fasa ut Takatas krockkuddar till mitten av 2018. Takata-aktien handlades ned 6 procent.
Kinas BNP kommer sannolikt att växa i en trögare takt om 6,5 procent under 2016. Det uppgav State Information Center, SIC, i en artikel i China Securities Journal, enligt Dow Jones Newswires.
Kinas ekonomi sägs vara motståndskraftig och ha fortsatt potential. En medelhög till hög takt i tillväxten är fortsatt möjlig om Kina ökar omstruktureringen av ekonomin, med potential att höja den inhemska efterfrågan ytterligare, uppgav SIC.
Kinas BNP-tillväxt uppgick till 6,9 procent i det tredje kvartalet 2015.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.