Budgivaren äger mer än 90% av aktierna i Fortnox

Budgivaren Omega II äger nu 90,5% av aktierna i affärssystembolaget Fortnox. Det framgår av ett pressmeddelande.
Budgivaren äger mer än 90% av aktierna i Fortnox - Fortnox Företagskort 2
Foto: Fortnox

Uppköpsbudet lades den 31 mars. Omega II kontrolleras av riskkapitalbolaget EQT och Olof Hallrups bolag First Kraft. Hallrup var sedan tidigare storägare i Fortnox. Budet är på 89,75 kronor per aktie, vilket har justerats för lämnad utdelning. Inga förvärv har gjorts till ett pris som överstiger vederlaget i erbjudandet.

Anmälningstiden i uppköpsbudet har förlängts till den 7 juli klockan 17.00. Utbetalning av vederlag förväntas påbörjas omkring den 15 juli.

Eftersom Omega II tillsammans med dess närstående äger och kontrollerar mer än 90 procent av det totala antalet aktier i Fortnox, avser budgivaren att påkalla tvångsinlösen enligt aktiebolagslagen för att förvärva samtliga resterande aktier i Fortnox och att verka för avnotering av aktierna från Nasdaq Stockholm.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.