Triton
Deutsche Bank rider ut till Tritons försvar efter kritiken

Uppgifter i den tyska tidningen Handelsblatt, som Affärsvärlden har refererat till, gör gällande att det förekommit misstänkt jäv i samband med PE-bolaget Tritons försäljning av installationsbolaget Assemblin.
Triton sålde 2023 installationsbolaget Assemblin från en egen fond till en fortsättningsfond som de själva förvaltar. Enligt Handelsblatt nobbades ett externt bud till förmån för en intern affär till en betydligt lägre summa. Detta är något som Triton förnekat i en kommentar till Affärsvärlden.
Möten med potentiella köpare
Nu lyfter PE-bolagets rådgivare för den aktuella affären, Deutsche Bank, på locket. I ett mejl till Affärsvärlden ger investmentbanken sin syn på händelsen, och ger stöd till Tritons version i att de inte valde bort högre bud.
“Vi kan bekräfta att Deutsche Bank under 2021-22 agerade som finansiell rådgivare i samband med den föreslagna försäljningen av hela eller delar av aktiekapitalet i Assemblin som en del av en dual track-process (en säljprocess där både M&A och IPO övervägs, reds. anm.)”, skriver en presstalesperson för Deutsche Bank till Afv och fortsätter:
“I samband med den föreslagna försäljningen hjälpte Deutsche Bank sin klient att arrangera möten med ett antal potentiella köpare. Såvitt vi rimligen kan veta slutförde ingen sådan intressenter sin due diligence av bolaget eller lämnade bindande bud, och alla sådana intressenter drog sig ur processen.”
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.