Federal Reserve
Fed-ledamot öppnar för räntehöjning
En räntehöjning i år vore enligt honom “väldigt lämpligt”, samtidigt som två räntehöjningar även är en möjlighet. Lockhart menar även att riskerna relaterade till utfallet i folkomröstningen om Storbritanniens medlemskap i EU verkar ha lugnat ned sig.
Han säger vidare att BNP-statistiken för det andra kvartalet är missledande gällande ekonomin, men att de ekonomiska utsikterna samtidigt är något “dimmiga”.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.