Finansiell oro skapar stort sug efter guldmynt

Den rådande marknadsfrossan har fått investerare att ta sin tillflykt till guldet som i regel brukar klassificeras som säkraste tillgången vid oroliga tider.

Något specifikt för denna guldrusch har hittills varit en rejäl efterfrågan på guldmynt, där försäljningsvolymen under senaste tiden varit 4,5 gånger högre än vid samma period förra året, rapporterar Business Recorder.

Privata investerare i form av banker, fondförvaltare och internethandlare är de som uppvisat störst sug efter de ädla mynten, säger Terry Hanlon, direktör för Texas-baserade Dillon Gage Metals som är en av världens största återförsäljare av ädelmetaller.

Hittills i februari har American Eagle-guldmynt på 40.000 uns sålts, vilket redan är dubbelt så mycket som jämfört med hela försäljningen från i februari 2015.

Finansiell oro, en lägre dollar och fallande aktiekurser var några av anledningarna till varför guldet stod för en rejäl uppryckning under förra veckan. Enbart under torsdagen kunde uppgången sammanfattas till så mycket som 5,3 procent, vilket gjorde att en uns guld kostade 1.260,60 dollar för att sedan falla tillbaks under fredagen till 1.237 dollar per uns.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.