Integrum
Fullträff för specialistfonden – cashar in på budet i Integrum
"En rimlig multipel att sälja våra aktier på", säger fondförvaltare Marlon Värnik.

Ett bud har lagts på svenska protesutvecklaren Integrum. Bakom budet står Osteocentric, ett amerikanskt bolag som verkar inom medicinteknik.
Integrums grundare och största ägare Rickard Brånemark har åtagit sig att acceptera budet, och styrelsens oberoende budkommitté rekommenderar akieägarna att acceptera budet.
För fonden Exelity är Integrum det femte största innehavet i portföljen med nästan 240 000 aktier.
Fonden förvaltar 166 Mkr och innehavet är spritt över 35 bolag.
“Kommer acceptera budet”
Exelitys förvaltare Marlon Värnik tycker att premien är bra mot gårdagens stängningskurs.
“Vi är positiva till budet och kommer att acceptera det”, säger han.
Budet på 44 kr per aktie ligger 124% över måndagens stängningskurs, och jämfört med snittkursen under de senaste 30 handelsdagarna är premien 116%
Enligt Marlon Värnik motsvarar budet fem gånger den beräknade omsättningen på nästa år.
“Vi tycker det är en rimlig multipel att sälja våra aktier på”, säger han.
Sålde Bredband2
Förra veckan kom Telia med ett bud på Bredband2, som Affärsvärlden tidigare skrivit om. Telekomjätten bjöd 3,25 kr per aktie. Ett par veckor tidigare sålde Exelity hela sitt innehav i bolaget.
“Name of the game, men lite revansch nu. Men vi fick en helt okej resa innan budet i Bredband2”, säger Marlon Värnik när Afv frågar om fondförvaltaren grämer sig efter att budet från Telia kom.
Hittills har det varit en budrik sommar. Sedan mitten av juni har det kommit 5 bud på olika börsbolag. Förutom Integrum och Bredband2, har det även lagts bud på IAR Systems, Everysport Group och Motion Display.
Läs också
Svenska AI-raketens färska rapport: Tredubblar omsättning – och förlust
Hälsovårds-förvaltaren: ”Jag tror sektorn står inför en vändning”
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.