Morgan Stanley: Då kollapsar Theresa Mays regering

Premiärminister Theresa Mays regering kommer kollapsa och tvinga britterna till nyval, enligt en undersökning från Morgan Stanley.
Morgan Stanley: Då kollapsar Theresa Mays regering - theresa-may-affarsvarlden-700_binary_6869377.gif

Den brittiska regeringen lär inte överleva brexit-förhandlingarna, spås det i ett kundbrev från Morgan Stanley.

– Vi tror att regeringen överlever 2017, men faller 2018, skrev representanter från analyshuset, ledda av Jacob Nell och Melanie Baker, i brevet.

Efter att regeringen misslyckats med att vinna egen majoritet i nyvalet i juni i kombination med samarbetet med det nordirländska partiet Demokratiska unionistpartiet, DUP, har det blivit svårare för premiärminister May. DUP är för brexit men har förstärkt den falang av konservativa Tories som vill se ett nära samarbete med EU även efter brexit.

Har Morgan Stanley rätt skulle ett nyval alltså kunna komma mitt i slutspurten av brexitförhandlingarna, som ska leda fram till att åtminstone ett utträdesavtal står färdigt i mars 2019. Än så länge har förhandlingarna gått långsamt och den senaste rundan avslutades förra veckan utan några tydliga framsteg.

Analytikerna från Morgan Stanley spår alltså att Theresa Mays högerflank rebellerar och tvingar fram ett nyval genom en missförtroendeomröstning.

Den ökade politiska osäkerheten skulle i sin tur pressa den brittiska ekonomin.

– Vi förväntar oss att den politiska osäkerheten kommer att försvaga konsumtionen och investeringarna och få tillväxten att stanna upp, skriver analytikerna enligt Business Insider.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund