Nedåt på Asienbörserna

De asiatiska börserna handlades ned under onsdagen efter en svag session på Wall Street i går. Den kinesiska statistiken över producent- och konsumentpriser var svagare än väntat och ledde börserna lägre.

På Tokyobörsen backade Nikkei 225 med 0,1 procent till 15.303 medan det bredare Topix var ned 0,4 procent till 1.229. De japanska börserna återhämtade sig mot slutet då yenens styrka avtog.

Kinas producentpriser sjönk med 1,1 procent förra månaden, vilket var den minsta minskningen som inträffat de senaste två åren. Somliga analytiker ser minskningen som en indikation på att ekonomin börjar att stabiliseras, andra är fortfarande skeptiska till Kinas återhämtning.

“Investerare är fortfarande skeptiska till Kinas återhämtning. I dag visar inte datan någon signifikant förbättring, och efterfrågan är fortfarande svag. Hong Kongs aktier reagerar omedelbart på nedgångar på den amerikanska marknaden”, skriver Benjamin Tam på IG Investment Management.

Den amerikanska marknaden har varit svag de senaste dagarna, i väntan på att rapportperioden ska dra igång.

Kinas konsumentpriser publicerades under handelsdagen likaså. De steg med 2,3 procent i årstakt under juni, vilket var något lägre än föregående månads ökning om 2,5 procent liksom analytikers förväntningar.

“Deflation är inte ett hot. Konsumentprisinflation visar att aggregerat efterfrågan fortfarande är svag och att hastigheten lämnar tillräckligt mycket plats för ministimuleringar om de är nödvändiga”, kommenterar Lu Ting, chef för Greater China Economics på Bank of America i Hong Kong.

Kinas centralbank sa under måndagen att de kommer att använda en blandning av olika stimulansåtgärder för att hålla likviditet på en lämplig nivå för att stötta ekonomin.

I dag håller Indonesien presidentval. Dagen är en nationell högtid, och börsen håller därför stängt i landet.

 

 

09:12

% i dag

% i år

Asien

S&P Pan Asia BMI

204

-0,6%

 

Japan        

Nikkei 225            

15 303   

-0,1%   

-6,1%

Japan       

Topix                  

1 271   

-0,4%   

-2,4%

Hong Kong   

Hang Seng             

23 155   

-1,6%   

-0,7%

Sydkorea    

Kospi                 

2 001   

-0,3%   

-0,5%

Australien  

S&P/ASX 200            

5 453   

-1,1%   

+1,9%

Taiwan      

Taiex                  

9 490   

-0,4%  

+10,2%

Singapore   

Straits Times          

3 269   

-0,4%   

+3,2%

Kina        

Shanghai Composite     

2 039   

-1,2%   

-3,7%

Kina         

Shenzhen A             

1 151   

-1,6%   

+4,3%

Thailand    

SET Index              

1 510   

+0,2%  

+16,3%

Indien

Sensex                

25 527   

-0,2%  

+20,6%

Malaysia    

KLCI                   

1 890   

-0,1%   

+1,2%

Indonesien  

Jakarta Composite      

STÄNGT          

 

+17,6%

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.