RED VALÖR: Dans till favoritbandet

Populära Guldkalvz spelar upp till åttiotalsdans. Men hur skaman veta när det verkligen är sista dansen?

I kväll är det publikfavoriterna Guldkalvz som spelar och då ärdet som vanligt trångt på dansgolvet. Sista dansen, sägerkapellmästaren gång på gång, men musiken bara fortsätter. Deflesta dansande håller sig fortfarande nära scenen, en hel delhar dock börjat dra sig mot utgången.När året inleddes var börsen i de flesta bedömares ögonövervärderad, och sedan dess har det bara gått uppåt.Företagsamheten.com firar triumf efter triumf. Priserna påexklusivt boende i Stockholms innerstad har för länge sedanlämnat nivåerna från åttiotalets slut, trots att de flestaIT-miljonärer ännu så länge bara är miljonärer på papperet.Vänta bara tills personaloptionerna kan bytas mot riktigapengar! Biltillverkarna lanserar ständigt nya fullständigtopraktiska roadsters till hutlösa priser. Det startas ett parexklusiva kläddesignkedjor i månaden. Trendmagasinen blir alltfler och allt tjockare.

Vad är det som händer egentligen? Valör har en teori: Allt sompågår syftar till att blåsa liv i det saligen avsomnadeåttiotalet. Fast den här gången ska allt bli bättre, en riktigpraktboom. Och vi ska sälja i tid.Åttiotalet tog oss på sängen. Inte så konstigt kanske, det varju då faktiskt mer än femtio år sedan den senastespekulationsboomen ägde rum. De flesta var inte vana vid attspekulera i fastigheter, konst och märkliga affärsidéer ochlyckades varken hänga med ordentligt i uppgången eller hoppa avsina få affärer i tid.Den här gången ska allting bli bättre, ty nu har vi koll. Vi ärmånga fler i produktiv ålder som har sett en helspekulationscykel. Några av oss var med från början och följdemed genom både uppgång och krasch. Andra följde med en litenbit, men hoppade av innan det blev riktigt hett. De yngre av osshann inte in i uppgången, men kommer inte att låta tillfället gåvår näsa förbi den här gången. Ekonomisk (närtids-)historia harför första gången blivit en lönsam hobby.Åttiotalets ikon, karaktären Gordon Gekko från filmen WallStreet har dammats av tillsammans med mottot Greed works. Nu, islutet av nittiotalet kan man tjäna pengar på samma sätt som pååttiotalet. Fast i stället för fastigheter som ökar med 15procent i kvartalet i värde, ökar IT-aktierna med 15 procent omdagen, eller i vart fall i veckan.

Åttiotalsinspirerade företagsraiders har det tufft. Bolagen ärmer eller mindre självstyckande numera. Hösten har bjudit enstörtflod av företagsuppdelningar, inte minst bland de fornaADB-konsulterna. Insideraffärer och manipulation kommer alltidatt vara på modet. Kan det vara en tillfällighet att en av vårastörre banker offentliggör en positiv analys av eninternetkonsult samma vecka som just den internetkonsulten -rådgivna av sagda bank – lägger ett aktiebud på en lägrevärderad konkurrent?Å andra sidan är aktiemarknaden inte längre arenan där mantjänar mest pengar. De första tusen procenten i avkastningkommer under tiden från affärsidé till börsfähigt företag.Därför intresserar sig alltfler i stället för private placementsi börskandidater. IT-entreprenörer i Valörs närhet klagar på attdet är svårt att betala tjänster med pengar numera.Leverantörerna vill helst ha betalt med nyemitterade aktier.Egentligen är det inte så konstigt med tanke på att mångainternetkonsulter bytt traditionell timprissättning av sinatjänster mot andelar i framtida kassaflöden hos kunderna.Njut av dansen, damer och herrar, men håll för allt i världenett öga på orkestern. Vad händer när den allra sista dansen ärslut? Det kan bli kaos i garderoben när alla som dansat närmastutgången samtidigt vill ha sin hatt och rock. Eller fleecetröja.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.