Rekordår för den norska oljefonden

Under tisdagen presenterade vd Yngve Slyngstad ett rekordhögt årsresultat för den statliga oljefonden. Avkastningen för 2017 blev 131 miljarder norska kronor, en utveckling på 13,7 procent från årsskiftet. Avkastningen, mätt i norska kronor, har inte varit så hög under något tidigare år i fondens historia.
Fondens vd berättade att det var aktier som bidrog med den högsta avkastningen. Inte minst brittiska investeringar har levererat, och kommer förhoppningsvis fortsätta ge bra resultat i framtiden.
– Vi fortsätter att investera långsiktigt i Storbritannien, i alla tillgångsslag, sa fondens vd Yngve Slyngstad under presskonferensen i Oslo.
Vd:n varnade dock för att fondens allt större exponering mot aktier skulle kunna göra fonden mer volatil i framtiden. Men eventuell turbulens från Brexit från kommer inte stoppa den norska oljefondens investeringar i Storbritannien.
– Vi har en väletablerad fastighetsportfölj i London och vi har gjort betydande investeringar både på aktie- och obligationsmarknaden där. De kommer att ligga kvar oavsett hur utfallet blir i de politiska diskussionerna.
Den norska oljefonden har i dag tillgångar på runt 8 275 miljarder norska kronor. I fonden ryms bland annat innehav som Apple, Alphabet och Microsoft.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.