”Vi var positionerade för uppgång”

"Det var fel" och "Fondens strategi har brustit". Den pudel som den här fondförvaltaren gör är ingen rolig läsning för den som placerat pengarna här.

Fondförvaltarna Björn Davegårdh och Anders Kjäll som driver Davegårdh & Kjäll Sverige har satsat fel. Och det medger de, med besked, i sitt veckobrev som under torsdagen nådde kunderna.

“Fonden har varit positionerad för en uppgång. Det innebär att vi haft huvuddelen av portföljen inriktad på bolag som ska kunna stiga ordentligt vid första tecken på ljusning”, skriver fondförvaltarna i brevet och tillägger att:

“Portföljens stora inslag av höglönsamma verkstadsbolag har sjunkit nästan lika mycket som finansaktierna.”

Som om inte det var nog konstaterar duon att de har “en hel del” aktier i Rysslandsbolag som drabbats av den politiska härdsmältan efter Georgienkriget. Ochsaken förvärras ytterligareav att:

“En del av våra aktier i mindre bolag har drabbats av tvångsförsäljningar under dagar då det inte funnits några köpare.”

Hur mycket fonden har backat under de senaste dagarna till följd av de felande investeringarna skriver de två inte ut i kundbrevet. Per telefon meddelar Anders Kjäll att nedgången under de senaste dagarna är något större än vad börsen som helhet har backat. Sedan fonden startade, i slutet av januari, är nedgången 18 procent.

– Vi stack ut hakan tidigare och menade att vi skulle ligga likvida om kurserna var på väg nedåt. Det är där vi menar att vi har misslyckats nu, säger han.

Men förtroendet för fondens olika innehav tycks fortsatt stort och i kundbrevet övergår de två från att rulla sig i aska till att gjuta mod i sina kunder med följande formuleringar:

“96 procent av bolagen i portföljen visar positiva kassaflöden. Det innebär att de är relativt oberoende av kapitalpåfyllning via börsen.”

“Samtliga Rysslandsbaserade bolag äger tillgångar som värderas till bråkdelar av värdena i Väst.”

“Två tredjedelar av portföljen värderas lägre än tio gånger årsvinsten – en del väsentligt lägre. Dessa bolag ger också en direktavkastning som vida överstiger bankräntan.”

Ett par av fondens investeringar har backat påtagligt under senare tid. Men fondförvaltarna känner sig ´rätt ´ säkra på att placeringarna är riktiga:

“SinterCast kommer med början kring årsskiftet att successivt öka resultatet kraftigt. Aktien har fallit på grund av tvångsförsäljningar”, heter det trosvisst.

Vi känner oss alltså komfortabla med portföljens sammansättning, men marknaden känns betydligt osäkrare än för några veckor sedan. Fondens strategi att parera osäkerhet med ökad likviditet har brustit i den snabba omställningen vi sett under de senaste veckorna.

– Dessvärre är det inte säkert att botten är nådd ännu. Det kan mycket väl komma ytterligare (bank)fallisemang, säger Anders Kjäll.

Fonden har sedan starten den 28 januari tappat 18,6 procent. Jämförelseindexet SIX PRX har under samma period fallit med 15,6 procent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.