Affärsvärlden ger ett neutralt råd för högvärderade Vitec
Programvarubolaget Vitec Software har under de senaste åren förvärvat allt fler bolag utanför Norden. Konkurrensen om förvärvsobjekten verkar öka, skriver Affärsvärlden i en analys på tisdagen.
Vitec är ett välskött bolag som uppvisat fin tillväxt över tid. Bolaget har hög andel återkommande intäkter vilket skapar stabilitet och förutsägbarhet, konstaterar tidningen.
Affärsvärlden ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en uppsida på 24 procent i aktien.
“Uppsidan i huvudscenariot är okej. Aktien värderas likt andra mjukvarubolag rätt högt. Vi landar i ett neutralt råd”, skriver tidningen i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.