Affärsvärlden ger köpråd för Sagax
De senaste månadernas fastighetssvacka har tillsammans med en blankarrapport fått det högt värderade fastighetsbolaget Sagax på fall. Mycket billigare än så här blir kanske inte aktien, skriver Affärsvärlden i en analys på tisdagen.
Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 24 procent i aktien.
“Historiskt har aktien för det mesta värderats inom spannet 18-28 gånger vinsten så värderingen är nu åt det lägre hållet och vi tror inte heller den blir särskilt mycket lägre än så här. Vi tror det här kan visa sig vara ett bra läge att plocka upp Sagax”, skriver Affärsvärlden och ger köpråd.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.