Percy Barnevik
Percy Barnevik är död – blev 84 år

”Det är med stor sorg vi kan meddela att vår älskade far, Percy Barnevik, har avlidit. Percy lämnar ett stort tomrum efter sig. Vår far betydde mycket för oss i familjen och vi kommer alltid att minnas honom med värme”, skriver hans barn i ett mejl till TT.
Percy Barnevik var under många år en av svenskt näringslivs mest inflytelserika personer. Han gjorde sig bland annat ett namn som VD för Asea på 80-talet och som en nyckelspelare bakom industrijätten ABB, som uppstod i samband med fusionen med schweiziska Brown Boveri.
Barneviks inflytande sträckte sig långt utanför ABB och han var ordförande i styrelsen för Sandvik och Skanska.
1997 efterträdde Barnevik Peter Wallenberg som ordförande i Investor och var en del av styrelsen fram till 2002. Två år senare lämnade han styrelsen i Astra Zeneca och 2009 var hans sista år i styrelsen för General Motors.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.