Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger säljråd för AQ Group

Verkstadsbolaget AQ Group hade ett rekordår 2023 och aktien har stigit 50 procent bara sedan i höstas. Men framåtblickande signaler tyder på att tillväxten nu viker för många av bolagets större industrikunder, skriver Affärsvärlden i en analys på fredagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en nedsida på 1 procent i aktien.

“Värderingen kring 14-15 gånger rörelseresultatet är hög. Vi använder här 12 gånger, vilket även det kan sägas vara i överkant av vad vi är beredda att betala för AQ. Då finns ingen uppsida alls i aktien och vi tror det kommer gå att köpa in sig billigare under det kommande året”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats och ger säljråd för aktien.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight