Affärsvärlden höjer sitt råd för Devyser till köp
Diagnostikbolaget Devyser säljer kit för genetiska tester och har uppvisat stark tillväxt de senaste åren. Under fjärde kvartalet var rörelseresultatet positivt. I sommar tillträder Jan Wahlström som ny vd. Det skriver Affärsvärlden i en kommentar på tisdagen.
“Devyser är ingen aktie för alla. Men investerare som gillar snabbväxande hälsovårdsbolag och inte räds risknivån kan överväga en post. På de premisserna ställer Affärsvärlden en ny diagnos och höjer rådet till köp”, skriver tidningen i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.