Affärsvärlden landar i ett köpråd för Billerud
Förpackningsbolaget Billerud har tidigare värderats för högt och sysslat med stora, osäkra investeringsprogram med blandad framgång. Nu ser det ut att bli ändring, till det bättre, bedömer Affärsvärlden i en analys på torsdagen.
“Givet att Billeruds lönsamhet närmar sig bolagets mål samtidigt som bolaget är restriktiva med nya investeringar ser vi en uppsida runt 30 procent i aktien”, skriver tidningen.
I ett negativt scenario kan man tänka sig att efterfrågan på tryckpapper i Nordamerika sjunker snabbare än väntat eller att de nordiska massavedspriserna fortsätter starkt uppåt. Dessa risker än inte försumbara men man får ta i med ganska rejält negativa antaganden för att se någon större nedsida i aktien, bedömer tidningen.
“Vi landar i ett köpråd för Billerud”, skriver Affärsvärlden.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.