Se alla rekommendationer

Analyst Group gör teknisk justering av Aptahems motiverade värde

Analyst Group gör en teknisk justering av forskningsbolaget Aptahems motiverade värde till 0,55 kronor per aktie (0,32), framgår det av en uppdragsanalys.

“Med hänsyn till att emissionen inte tecknades fullt, vilket innebär ett lägre antal tillkommande aktier, justeras dock vårt motiverade värde per aktie från 0,32 kr till 0,55 kronor, vilket är en teknisk justering då vi som nämnt behåller det motiverade bolagsvärdet i absoluta tal”, skriver Analyst Group.

Analyst Group har ett motiverat rNPV-värde om 246 miljoner kronor för Aptahem.

Bolaget kom nyligen med sin delårsrapport som visade små resultatsförändringar. Rörelseförlusten steg något till -3,3 miljoner kronor (-3,1).

“Likväl anser vi att Aptahem fortsätter att agera med en god kostnadskontroll, vilket är mycket viktigt i nuvarande utvecklingsskede”, skriver Analyst Group.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.