Se alla rekommendationer

Citi upprepar säljrekommendationen på Assa Abloy – ‘nybyggnationen i USA överskattas’

Assa Abloy står inför ett dystert 2025. Det menar Citi som återigen sätter en säljrekommendation på låsjätten inför bokslutet den 5 februari.

Marknaden övervärderar den amerikanska nybyggnationen, där byggstarter endast ökade med 1 procent i november, samtidigt som flerfamiljshus minskade med 3 procent. Det skriver storbanken i en analys som Dagens industri har tagit del av.

Citi pekar på en kombination av höga boräntor och begränsade räntesänkningar från Federal Reserve, vilket dämpar optimismen. Även i Europa väntas en långsam återhämtning, med undantag för vissa ljusglimtar i Sverige och Frankrike.

Riktkursen ligger kvar på 290 kronor, vilket motsvarar en nedsida på 11 procent jämfört med den senaste stängningskursen på 324,40 kronor.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.