Handelsbanken negativt inställda till fastighetssektorn, sänker flera aktier
Handelsbanken har granskat fastighetssektorn och intagit en negativ syn på den. Flera av aktierna får sänkta rekommendationer.
Banken konstaterar att den cykliska risken är fortsatt kvar, samtidigt som värderingen inte längre ser särskilt låg ut. Det senare kan ses mot bakgrund av att fastighetsindex är upp 44 procent från bottennivåerna i slutet av oktober.
“Mycket av uppsidan som vi såg tidigare i flera fastighetsaktier i anslutning till Q4-rapporterna har försvunnit, då värderingarna i många fall är för höga för att motivera en positiv hållning”, skriver Handelsbanken.
Vidare uppges det att den finansiella lättnaden från förväntade räntesänkningar under 2024 till stor del redan är inprisad och att en mer försiktig värdering är rimlig i detta skede av cykeln. Banken spår en begränsad eller negativ vinsttillväxt under de kommande åren till följd av höga finansieringskostnader.
“Därtill bedömer vi att fastighetsvärderingarna i flera fall fortfarande utgör en nedsidesrisk”, tillägger Handelsbanken.
I analysen sänks de korta rekommendationerna för Fabege, Klarabo, NP3, Pandox och Wihlborgs och de långa för Catena, Diös, Fabege, John Mattson, Klarabo, NP3, Pandox och Wihlborgs efter tydliga kursuppgångar och otillräcklig uppsida till bankens riktkurser på tre års sikt.
Positiv syn på kort sikt gäller nu bara för Catena, Diös, Trianon, Platzer och Stendörren, och på lång sikt för Platzer, Trianon och Stendörren.
Samtidigt höjs ett fåtal aktier. Den korta rekommendationen för Atrium Ljungberg och Sagax höjs till behåll (sälj), och den långa för Heba till market perform från underperform.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.