Kepler tror på hög kapitalavkastning från SEB – upprepar behåll
Kepler Cheuvreux förväntar sig hög kapitalavkastning från extrautdelningar från banken SEB och upprepar rådet behåll för aktien med riktkursen 155 kronor.
I en analys skriver Kepler att de även väntar sig fortsatta återköp på grund av bankens starka kapitalisering.
“Liksom andra banker i Sverige räknar vi med att SEB kommer att uppvisa ett negativt vinstmomentum under de närmaste åren, men detta bör kompenseras av en stark kapitalavkastning och en totalavkastning som vi beräknar till cirka 12 procent under 2025.”
På börsen stiger A-aktien 1,5 procent och handlas runt kursen 156,60 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.