Se alla rekommendationer

Kepler upprepar behåll för Electrolux Professional

Kepler upprepar sin rekommendation om behåll för Electrolux Professional med riktkursen 52 kronor. Det skriver analyshuset Kepler.

Analyshuset skriver att bolaget fortsätter att vara en attraktiv tillväxtaktör inom livsmedelsindustrin, samtidigt som företagets tvättverksamhet redan är väl positionerad med en stark lönsamhet.

“Framöver kommer kassaflödet att förbli starkt, vilket möjliggör fler förvärv på sikt. Vi tror dock fortfarande att bolaget kommer att möta motvind under ytterligare några kvartal”, skriver Kepler.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight