Nordeas förvärv minskar konkurrensen ytterligare i Norge – Kepler
Analyshuset Kepler Cheuvreux anser att konkurrensen i Norge minskar till följd av Nordeas förvärv av Danske Banks norska affärssegment Personal Customer & Private Banking, en affär som presenterades i morse.
Nyheten, som kommer efter att DNB nyligen förvärvat Sbanken, beskrivs ytterligare konsolidera den norska marknaden och ses som positivt för norska banker.
“Danske Bank har också varit mer aggressiv i sin prissättning än Nordea i Norge. Vi förväntar oss att detta kommer att leda till en minskning av konkurrenstrycket i den norska banksektorn”, uppger Kepler enligt Aktiellt.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.