Se alla rekommendationer

Placera ser utrymme för bra kursutveckling i Alleima på lite sikt

Specialstålbolaget Alleima firar snart ett år på börsen efter avknoppningen från Sandvik. Bolaget har klarat sig bra på egen hand och även om tillväxten är klen så är värderingen i underkant, skriver Placera i en analys.

Sedan slutkursen på noteringsdagen har Alleima stigit marginellt på börsen, medan Sandvik är upp drygt 20 procent. I båda fallen tillkommer några procent i utdelning.

“Skulle industrikonjunkturen klappa igenom fullständigt i höst så kan Alleima förstås bli ännu billigare på börsen, men det är inte vårt huvudspår och när aktien nu har fallit tillbaka till nivån där den började sin resa på egen hand är det mer troligt att en botten är nära. Alleima lär aldrig bli en kelgris på börsen men utifrån nuvarande värdering, stabilare lönsamhet och starka nischpositioner ser vi utrymme för en bra kursutveckling på lite sikt”, skriver Placera.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.