Se alla rekommendationer

Redeye höjer motiverat värde för Pagero efter bud från Vertex

Redeye har uppdaterat sitt motiverade värde i bear och base case för affärsnätverksbolaget Pagero Group efter det kontanta budet från Vertex. Budet lyder på 36 kronor per aktie och det är samma nivå som Redeyes nya motiverade värde i base case.

Redeyes tidigare base case-motiverade värde var 25 kronor. Bear case höjs från 7 till 21 kronor, vilket är nivån som aktien handlades före budet. Bull case ligger fast vid 40 kronor per aktie.

“Vi hävdar att detta bud utgör ett rimligt pris, vilket leder oss till att anta det som vårt nya basscenario”, skriver analyshuset i en kommentar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Curasight