SHB upprepar köp för Getinge – investerarsentimentet bör förbättras
Handelsbanken upprepar sin köprekommendation för medicinteknikbolaget Getinge.
I en analys skriver SHB att man höjer sin vinstprognos för 2025 med 1 procent efter att orderingången haft en stabil utveckling och att Paragonix haft en bättre utveckling än väntat.
“Givet bolagets framgångar med att navigera valutarörelser och tullar, positiva utsikter för återstoden av 2025 samt förbättrad lönsamhet och kvalitet menar vi att investerarsentimentet borde förbättras”, heter det.
Banken noterar också att bolaget presenterade solida siffror och en starkare lönsamhet än förväntat i rapporten för det andra kvartalet.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.