Se alla rekommendationer

Swedbank justerar vikter för Assa Abloy och SKF i fokusporföljen

Swedbank gör inga byten i sin fokusportfölj men skiftar däremot två procentenheter från Assa Abloy till SKF, enligt Aktiellt.

Det innebär att de båda bolagen efter förändringen har 6 procentenheters vikt i portföljen.

Swedbank Fokusportfölj är en fokuserad och diversifierad svensk basportfölj, vilken bygger på bankens tematiska aktiestrategi och Kepler Cheuvreux´s fundamentala bolagsanalys. Portföljen består normalt av 15 till 18 aktier och placeringshorisonten för portföljen är 3-6 månader.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.