Analys Byggpartner
Byggpartner hugger i sten – igen

Noteringen av Byggpartner (börskurs 38 kronor 24/5) har givit skral utväxling för ägarna. Visserligen får man idag en utdelning på 2,50 kronor per aktie, motsvarande en direktavkastning på 6,8 procent från noteringskursen 37 kronor, men det är ändå inget att hurra för.
Orsaken är smärtsamt tydlig. Sedan noteringen i december har Byggpartner levererat först ett bokslut och nu en Q1-rapport som varit klen respektive riktigt klen jämfört med vad åtminstone Börsplus hoppades på.
I båda fallen har omsättningen kommit in under vad man kunde förvänta sig från ett byggbolag som har en tillväxthistorik i allmänhet och en starkt växande orderstock i synnerhet.
Första kvartalet blev omsättningen 290 Mkr, en nedgång med 11 procent från i fjol. Rörelsemarginalen blev 3,0 procent mot 5,0 procent i fjol.
I sitt vd-ord skriver Sverker Källgården att ”resultatet för första kvartalet blev något svagare”. Vi hoppas att det är ett utslag av dåligt PR-konsulteri. Annars är det ju provocerande om ledningen har en så sorglös inställning till aktieägarnas pengar att en halvering av rörelsevinsten bagatelliseras som bara ”något svagare”.
– Jokern är om Byggpartner är välskött på riktigt eller om det finns en hög risk för dyra ”byggfel” framöver. Osvuret är bäst men vi känner att priset ger en tillräcklig säkerhetsmarginal, skrev Börsplus i samband med noteringen i slutet av november då vi också tecknade aktier i Byggpartner.
Det är ganska på pricken så vi känner nu igen. Efter två tråkiga rapporter och en värdering som är kvar på samma låga nivå (om än efter en bra utdelning). Jämfört med konkurrenterna i tabellen nedan är det bara det konstifika byggbolaget Serneke som handlas lika lågt. Övriga i sektorn är uppåt dubbelt så dyra.
Bolag | Avkastning 1 år % | P/E 2018 | EV/EBIT 2018 | EV/Sales 2018 | EBIT-marginal 2018 % | Årlig omsättningstillväxt 2017-2019 % |
Byggpartner | Nynoterat | 9.4 | 7.1 | 0.3 | 4.8 | 10.0 |
Serneke | Nynoterat | 7.1 | 5.5 | 0.4 | 7.2 | 19.6 |
NCC | 29.5 | 16.3 | 11.6 | 0.4 | 3.7 | 3.1 |
Peab | 55.6 | 16.4 | 13.6 | 0.6 | 4.6 | 2.6 |
Skanska | 21.2 | 16.5 | 13.1 | 0.5 | 4.0 | 3.4 |
Veidekke | 15.0 | 10.3 | 9.5 | 0.5 | 5.1 | 5.0 |
Genomsnitt | 30.3 | 12.7 | 10.1 | 0.5 | 4.9 | 7.3 |
Källa: SvD Börsplus/Factset | ||||||
Definition | Aktiens totalavkastning 12 månader, inklusive utdelning | Börskurs delat på förväntad vinst per aktie för 2018 | EV = Börsvärde + Nettoskuld. EBIT = förväntat rörelseresultat 2018 | EV = Börsvärde + Nettoskuld. Sales = förväntad omsättning 2018 | Förväntad rörelsemarginal 2018 | Förväntad årlig tillväxt 2017-2019 |
Det är visserligen Factsets estimat i denna tabell och de är säkert inte de bästa. Våra ganska försiktiga förväntningar ser ut som i tabellen nedan i Börsplus huvudscenario. Alltså ganska försiktiga antaganden även om vi så klart här inte räknar med att Byggpartner har permanenta ”byggfel” av allvarlig art.
Byggpartner | SEK | |||
Börskurs: | 38,00 | |||
Antal aktier (miljoner): | 12,1 | |||
Börsvärde: | 460 Mkr | VD | Sverker Källgården | |
Nettokassa: | 13 Mkr | Styrelseordförande | Torsten Josephson | |
SvD Börsplus förväntningar | ||||
2016 | 2017E | 2018E | 2019E | |
Omsättning | 1 247 | 1 350 | 1 418 | 1 488 |
– Tillväxt | 10,8% | 8,3% | 5,0% | 5,0% |
Rörelseresultat | 51 | 54 | 57 | 60 |
– Rörelsemarginal | 4,1% | 4,0% | 4,0% | 4,0% |
Resultat efter skatt | 43 | 42 | 44 | 46 |
Vinst per aktie | 3,53 | 3,40 | 3,70 | 3,80 |
Utdelning per aktie | 2,50 | 2,70 | 2,90 | 3,00 |
Avkastning på eget kapital | 34% | 28% | 25% | 25% |
Operativt kapital/omsättning | 2% | 2% | 2% | 2% |
Nettoskuld/EBIT | -0,2 | -1,0 | -1,1 | -1,2 |
P/E | 10,8 | 11,2 | 10,3 | 10,0 |
EV/EBIT | 8,9 | 8,3 | 7,9 | 7,5 |
EV/Sales | 0,4 | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
Och det finns saker vi gillar med Byggpartner trots de två dåliga rapporterna:
- Över hälften av arbetsstyrkan är under 40 år. Det är väldigt bra och viktigt att inte sitta med en åldrad personalstyrka i ett läge där svenska byggsektorn har svårt att hitta folk.
- Många så kallade allmännyttiga bostadsbolag bland beställarna. Det har flera fördelar att ha offentligägda kunder, där vissa fördelar kanske inte är så smickrande för dessa kunder.
- En aktiv grundare som största ägare för ett mellanstort bolag med tillväxtmöjligheter på en stark marknad. Det blir pluspoäng på alla punkter.
- Bolaget är skuldfritt och vinsten täcker gott och väl direktavkastningen på 6-7 procent. Det måste väl ändå vara ett ordentligt golv som förhindrar större ras?
Finns det några andra förmildrande omständigheter?
Ett faktum som inte ska förringas är att Byggpartner vid årsskiftet tog in en ny vice vd (Fredrik Leo) som får ansvar för entreprenadverksamheten, alltså i princip hela Byggpartner. Vinstavräkning i byggbolag är inte det enklaste och av både försiktighetsskäl och taktiska skäl är det väldigt rimligt att en ny chef lägger sig i underkant i dessa bedömningar. Det finns exakt noll goda skäl att som ny på jobbet ”tömma ladorna” efter möjliga vinstkronor.
Att Börsplus nu efterrationaliserar och hittar ”ursäkter” för Byggpartners dåliga kvartalsrapporter känns egentligen inte bra. Men i transparensens namn är det ändå rimligt att belysa tänkbara förklaringar.
En annan omständighet är att Byggpartners grundare Bo Olsson har köpt aktier för ett par miljoner över börsen tidigare i år. Efter att tidigare majoritetsägaren Priveq sålde merparten vid börsnoteringen är Bo Olsson återigen största ägare i Byggpartner. Det är givetvis en styrka. Lustigt nog har även ett par av Priveqs fonder köpt lite aktier över börsen efter noteringen, enligt ägartjänsten Holdings. Både för Bo Olsson och Priveq är det relativt beskedliga belopp och frågan är hur det ska tolkas. Är det ett bevis på förtroende eller är det ett sätt för dem att köpa ”syndernas förlåtelse” i ljuset av det svaga bokslutet och den nu svaga förstakvartalsrapporten?
Kombinationen av låg värdering och rätt låg fallhöjd i aktien gör att vi ändå ger Byggpartner förnyat förtroende tills vidare.
Den starka orderingången och den stora orderstocken gör att det finns goda chanser att Byggpartner under kommande kvartal kan vända trenden och börja visa både tillväxt och mycket högre lönsamhet. Tillväxtmålet 10–15 procent och rörelsemarginalmålet 5 procent är inte irrelevanta ännu.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.