Mag Interactive: Spelbar?

Mobilsspelsbolaget fortsätter omställningen mot multiplayerspel. Kan ledningen få ordning på tillväxt och lönsamhet finns bra potential. En joker i leken är bolagets nettokassa som utgör halva börsvärdet.
Mag Interactive: Spelbar? - MAG
Mag Interactive utveckar och säljer mobilspel med fokus på spel där flera personer kan spela samtidigt alltså multiplayerspel. Några kända speltitlar är Ruzzle, Word Domination eller Quizkampen som syns på bilden. Quizduel som spelet heter internationell sett har laddats ned över 100 miljoner gånger.
Mag Interactive
Börskurs: 12,50 kr Antal aktier: 26,3 m
Börsvärde: 329 Mkr Nettokassa: 181 Mkr
VD: Daniel Hasselberg Styrelseordförande: Birgitta Göransson

Mag Interactive (12,50 kr) är ett mobilspelsbolag med spel som Ruzzle, Word Domination, WordBrain och Quizkampen i spelportföljen. Sedan cirka ett år tillbaka fokuserar bolaget på spel där flera personer kan spela samtidigt, så kallade sociala multiplayerspel.

Spelen har totalt laddats ned över 250 miljoner gånger. Intäkterna kommer både från köp i apparna (exempelvis fördelar som extra tid och liv i spelen) samt annonser. Spelen är gratis att spela (free to play).

Bolaget grundades 2010 av bland annat Daniel Hasselberg (nuvarande vd), Kaj Nygren (teknikchef) och Johan Persson (produktchef). Vi har skrivit om bolaget en hel del. Sök i Börsplus analysarkiv.

Börsplus huvudscenario 2018/19 2019/20E 2020/21E 2021/22E
Omsättning 173 190 209 230
 – Tillväxt -20,0% +10,0% +10,0% +10,0%
Rörelseresultat -19 -2 9 21
 – Rörelsemarginal -11,2% -1,0% 4,5% 9,0%
Resultat efter skatt -14 -2 8 18
Vinst per aktie -0,52 -0,08 0,31 0,67
Utdelning per aktie 0,00 0,00 0,00 0,00
Direktavkastning 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
Avkastning på eget kapital -4% -1% 2% 5%
Operativt kapital/omsättning 12% 8% 4% 1%
Nettoskuld/EBIT 8,7 e.m -19,5 -10,1
P/E e.m e.m 40,3 18,7
EV/EBIT e.m e.m 15,7 7,1
EV/Sales 0,9 0,8 0,7 0,6

Mag Interactive har haft det tufft både operativt och aktiekursmässigt sedan noteringen i slutet på 2017. Teckningskursen var då 44 kronor per aktie. Idag handlas aktien kring 12 kronor. Precis innan noteringen förvärvades Feo Media med spelet Quizkampen.

Bolaget har sedan noteringen en stor men krympande nettokassa. Vid utgången av senaste kvartalet var nettokassan cirka 180 miljoner kronor vilket motsvarar drygt 6,5 kronor per aktie.

I det brutna räkenskapsåret 2018/2019 som löper 1 september 2018 – 31 augusti 2019 omsatte Mag 173 Mkr. En minskning på 20 procent mot året innan. Rörelseresultatet var negativt med en marginal på -11 procent. Ebitda-marginalen var +2,9 procent jämförelsevis.

I diagrammet nedan visas intäktsutvecklingen på kvartalsbasis de senaste åren.

Annonsintäkterna stiger (de röda staplarna) medan intäkterna från köp i spel minskar något (svarta staplarna). Det är en konsekvens av satsningen mot att fokusera mer på sociala multiplayerspel. Annonsintäkterna utgjorde 63 procent av omsättningen ifjol.

På koncernnivå har intäkterna nu börjat stabiliseras. I första kvartalet 2019/2020 ökade omsättningen med 17 procent mot föregående år. En förklaring till ökningen är att jämförelsetalen blir lättare. Intäkterna från multiplayerspel ökade med 50 procent från föregående år. Under fjolåret stod multiplayerspel för 71 procent av intäkterna. En viktig sak att följa är också att spelbidraget (kostnader efter marknadsföring) ökar.

Mag Interactive har sett att sociala komponenter ger bättre lojalitet hos spelarna vilket medför ett långsiktigt engagemang och dessa spel är således mer inkomstbringande över tid menar ledningen.

Prenumerationsintäkter är som bekant en allt vanligare intäktskälla för många mjukvarubolag. Detta börjar även bli en trend inom mobilspel. Mag uppger att de följer denna marknadstrend noga och har också implementerat prenumerationer i spelet Word Domination.

Vid utgången av första kvartalet stod prenumerationer för drygt 15 procent av de så kallade IAP-intäkterna (In app purchase) för spelet Word Domination. Bolaget kommer implementera prenumerationer i fler spel i portföljen på sikt.

En annan viktig sak att följa i mobilspelsvärlden är den genomsnittliga dagliga intäkten per användare förkortat ARPDAU. Samtliga multiplayerspel i spelportföljen uppges ha förbättrat sin snittintäkt under året. Men detta är ett område där bolaget säger att de själva behöver bli bättre. I senaste kvartalet ökade detta nyckeltal med 33 procent till 2,9 US cents, så utvecklingen går åt rätt håll.

I faktarutan bredvid finns kort info om bolagets viktigaste spel.

MAG Interactive spelportfölj

Word Domination, är ett ordspel och lanserades i maj 2018 och har en bas av över en miljon aktiva spelare per månad och över 8 miljoner nedladdningar totalt.

QuizDuel eller Quizkampen som spelet kallas i Sverige är ett frågesportspel. Det är ett av MAGs största spel sett till antalet aktiva spelare och har över 1 miljon spelare varje dag. Det är därmed det största frågespelet i Europa till iOS (Apple) och Android (Google). Spelet lanserades 2012 och förvärvades av MAG 2017. Quizkampen har över 100 miljoner nedladdningar totalt sett.

Ruzzle släpptes 2012 och har laddats ned över 60 miljoner gånger. Det är ett också ett ordspel liknande Wordfeud. Ruzzle är en av MAGs kärnprodukter och uppges ha en lojal och engagerad spelarbas.

WordBrain är ytterligare ett ordspel. Spelet har dock haft en negativ trend i intäkter de senaste åren.

Mag Interactive har under första kvartalet (sep-nov) lanserat spelet spelet Wordzee. Även Quizkampen har lanserats i en ny uppdaterad variant med namnet “Nya Quizkampen”. Denna lansering pågår för närvarande.

Spelen når vanligtvis sin topp efter två till tre år efter lansering. Spelet Word Domination lanserades för drygt 18 månader sedan och uppvisar fortsatt tillväxt.

Spelportföljen verkar nu vara i mer balans jämfört med för ett år sedan. Framöver skissar vi på en tillväxt på 10 procent årligen. Tillväxten i första kvartalet var 17 procent. Bolaget har dock en usel lönsamhetshistorik sedan noteringen och har inte varit lönsamma på Ebit-nivå det senaste kvartalen eller åren. Med en bättre kostnadsstruktur och stigande omsättning räknar vi generöst med en marginal på 9 procent ett par år ut. Använder vi en multipel på 10 gånger rörelsevinsten finns en uppsida på cirka 25 procent. En joker i leken är om ledningen gör något bra med kassan.

En sak är förvärv, men här är bolaget ganska oprövade. Förvärvet av Feo Media (Quizkampen) 2017 har med facit i hand inte varit någon direkt succé. Kassan kan också användas till marknadsföring, det är både en risk och möjlighet. Möjligheten är att man får bra utväxling i form av ökad tillväxt, risken är att man kastar pengar i sjön och att försäljningen inte ökar.

Låga multiplar är gängse hos mobilspelsbolagen, för tillfället skall tilläggas. Både G5 och Rovio har varit ganska dåliga placeringar det senaste året. G5 är i hög grad beroende av spelet Hidden City och Finska Rovio av spelen Angry Birds som finns i olika varianter. Zynga har en bredare spelportfölj och värderas högre. Men det är även ett betydligt större bolag.

Stillfront har likt Embracer Group (tidigare THQ) förvandlats till en förvärvsmaskin men värderas också relativt lågt. Embracer fokuserar inte på mobilspel, men vi har men dem i tabellen för att påvisa värderingsskillnaden. Stillfront förvärvade mobilspelsbolaget Storm8 för ett par veckor sedan.

Bolag Avkastning 1 år % P/E 2021E EV / Ebit 2021E EV / Sales 2021E Ebit-marginal 2021E % Årlig tillväxt i omsättning 2019-2021 %
MAG Interactive 7,4 27,8 8,7 0,7 7,5 14,1
G5 Entertainment -17,3 8,4 6,3 0,5 7,7 11,6
Rovio -18,2 12,5 6,3 0,7 11,2 1,5
Zynga 39,2 21,5 16,1 3,1 19,3 11,7
Stillfront 205,9 16,8 9,7 3,7 38,3 28,6
Embracer 34,9 24,9 14,6 3,3 22,8 19,7
Genomsnitt 2,8 17,5 9,4 1,2 11,4 9,7
Källa: Factset
Definition Aktiens avkastning 12 månader, inklusive utdelning Börskurs delat på förväntad vinst per aktie för 2021E EV = Börsvärde + Nettoskuld. EBIT = förväntat rörelseresultat 2021E EV = Börsvärde + Nettoskuld. Sales = förväntad omsättning 2021E Förväntad rörelsemarginal 2021E Förväntad årlig tillväxt 2019-2021

Ser man till vad Mag Interactive presterar här och nu ser aktien inte särskilt billig ut. Lönsamheten är fortsatt klen. Men som vanligt handlar aktievärdering om framtiden. Även om vi är generösa i vårt huvudscenario så är uppsidan inte fantastiskt bra.

Satsningen på multiplayerspel kanske kan bli något på sikt. Den stora nettokassan är en joker i leken och rätt skött kanske bolaget kan skapa aktieägarvärde. Vi intar en fortsatt neutral hållning.

Den som vill höra mer om Mag Interactive och deras planer framåt kan besöka Börsplus Temadag Digitala Vinnare den 4 mars. Klicka här för mer information.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du alla analyser

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på www.borsplus.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till www.affarsvarlden.se. I sällsynta fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.