Aktierna som kan röra på sig
SIX30 Call Index indikerar klockan 08.59 att börsen öppnar ned 0,2 procent på onsdagen.
Indexet beräknas från klockan 08:45 och uppdateras kontinuerligt fram till börsens öppning klockan 09:00.
Sammansättningen av SIX30 Call Index är densamma som för SIX30, det vill säga de 30 mest omsatta aktierna på Nasdaq OMX Stockholm. Beräkningen sker på jämviktspriser i öppningsauktionen, det vill säga indikativa öppningskurser
De amerikanska börsindexen steg 0,1-0,3 procent under gårdagkvällens handel, jämfört med noteringarna vid halv sex-tiden. I Asien har det varit blandad utveckling i nattens handel.
På terminsmarknaden pekar de europeiska terminerna på en mjukstart med förändringar omkring 0,1 procent upp i London och motsvarande ned i Frankfurt och Paris. De amerikanska börsterminerna signalerar för en marginell nedgång i eftermiddag.
Hexagon höll i natt kapitalmarknadsdag i Las Vegas där bolaget lämnade kommentarer kring de finansiella målen – en omsättning på 3,5 miljarder euro och rörelsemarginal på 25 procent – vilka förskjuts ett år till 2016.
Sectra har fått en order värd 114 miljoner kronor i ett avtal tecknat med Region Skåne tecknat över 6 år.
SystemAir har kammat hem en ventilationsorder i Indien värd 1,1 miljoner euro.
Affärsvärlden rekommenderar i dag köp för Boliden och Bure, medan New Wave får säljråd och placerarna rekommenderas att hålla sig borta från Bongs.
Shelton/PetroGrand-historien rullar vidare med ett förslag från Shelton att upplösa det korsvisa ägandet mellan bolagen.
Trelleborg håller kapitalmarknadsdag i Stockholm.
Dagens makrokalender är en diger lunta med inköpschefsindex för tjänstesektorn från flera länder i fokus.
I USA riktas blickarna mot jobbrapporten från ADP som kan ge indikation inför fredagens stora sysselsättningsrapport. På hemmaplan kommer industriproduktions- och industriordersiffror.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.