Federal Reserve
Analytiker oeniga om onsdagens Fed-besked
Allt fler bedömare tror att någon typ av förändring av guidning är nära förestående.
“Avslutandet av de kvantitativa lättnaderna är bara en månad bort och tidpunkten är den rätta för att finjustera framåtguidningen för räntorna – men utan att störa finansmarknaderna alltför mycket”, skriver SEB.
57 procent av bedömarna i Bloombergs enkät väntar sig att direktionens medianuppskattning av styrräntan vid slutet av 2015 förblir i närheten av prognosen i juni som var 1,13 procent. 34 procent väntar sig att prognosen blir högre än i juni.
I mars i år skrev Federal Reserve att bedömningen är att styrräntan kommer att hållas på nuvarande nivå under en betydande period – “extended period” – efter att obligationsköpen har upphört, särskilt om inflationen fortsätter att vara under målet på 2 procent och inflationsförväntningarna på längre sikt förblir väl förankrade.
Ordvalet, en betydande period, har sedan dess använts vid varje räntebesked och har därför seglat upp som en viktig indikator på förändringar i Federal Reserves ränteutsikter.
“Om det försvinner kommer marknaden säga att det är en mycket högre sannolikhet, men inte givet, att vi får en tidig räntehöjning och att mötet i mars är ett alternativ”, säger Goldman Sachs amerikanska chefsekonom Jan Hatzius till CNBC.
Bloombergs enkät spår 53 procent av analytikerna att ordvalet blir kvar. Flera bedömare noterar, precis som Janet Yellen tidigare sagt, att de senaste månadernas statistik har varit slagig. KPI-inflationen har modererats de senaste månaderna samtidigt som sysselsättningstillväxten var svag i augusti.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.