Analytiker: Solklar räntehöjning i december

Riksbankens penningpolitiska rapport resulterade i ett ganska stort skifte i den penningpolitiska strategin, med en tydlig signal om en räntehöjning i december men därefter ett skifte till neutralläge, där reporäntan väntas förbli oförändrad till åtminstone första kvartalet 2022.
Analytiker: Solklar räntehöjning i december - riksbanken-700_binary_6969251.jpg

Det skriver SEB-ekonomerna Lina Fransson och Olle Holmgren i ett kundbrev.

“Reporäntan signalerar 19 baspunkters chans för en räntehöjning i december och det kommer nästan krävas en jordbävning för att direktionen inte ska leverera på det”, skriver de.

SEB-ekonomerna tillägger att de “naturligtvis” justerar bankens prognos så att den nu räknar med en räntehöjning i december, och att räntan därefter lämnas oförändrad till åtminstone slutet av 2021.

“Mest troligt kommer det att krävas ett mycket svagt ekonomiskt scenario, och mest troligt ett deflationshot, för att Riksbanken ska sänka räntan under noll igen. Och givet att vi fortsätter att se en inflation under Riksbankens prognos är en (ny) räntehöjning inom någon nära framtid högst osannolik”, skriver SEB-ekonomerna.

David Oxley, senior Europa-ekonom på Capital Economics, skriver att inte heller han tvivlar på Riksbankens avsikter att höja räntan till noll i december.

“Men givet att ekonomin bromsar in 2020, och underliggande priser förblir låga, tror vi att beslutsfattarna tvingas ändra spår nästa år”, skriver han.

David Oxley skriver att Riksbankens relativt hökaktiga hållning på kort sikt står i kontrast mot svagheterna i den inhemska ekonomin och mot en global bakgrund där de stora centralbankerna sänker räntan.

“Det förefaller som att bankens önskan att komma ur den negativa räntan har vägt över varje väntat lyft av en ytterligare sänkning”, skriver han.

Han tillägger att den stora bilden är att trycket på beslutsfattarna att stödja efterfrågan kommer att öka nästa år.

“Och givet att finanspolitiken är på väg att stramas åt misstänker vi att Riksbanken kommer att behöva vända kurs inom inte allt för lång tid, och vi har skrivit in en räntesänkning, tillbaka till -0,25 procent, i mitten av 2020”, skriver David Oxley.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.