Banker
Bankerna i täten för börsuppgång
Utvecklingen följer storbolagsindexen i Frankfurt, London och Paris, på +2,0 till +2,2 procent, samt den för New Yorks S&P 500-termin, som stod 2,0 procent över sitt fair value räknat från gårdagens stängning. Oron föreföll dock inte vara över i Asien, där både Shanghai och Tokyo fortsatt sina börsras.
I svenskt bolagsflöde vill Ica nu köpa ut Hemtex från börsen och BillerudKorsnäs överväger investeringar och omorganiserad produktion. Breda SIX Generalindex sågs klockan 09.52 upp med 2,2 procent till 465 medan storbolagsindexet OMXS30-index steg 2,3 procent till 1.461.
Omsättningen var 4,3 miljarder kronor på Stockholmsbörsen och 5,0 miljarder inklusive de alternativa handelsplatserna Bats, Chi-X och Turquoise.
Bland de största bolagen är det storbankerna som bidrar mest till att lyfta Stockholmsbörsens index: Nordea, Handelsbanken, Swedbank och SEB noterade alla mellan +2,8 till +3,7 procent.
Ica-Gruppen lägger ett kontantbud värt 7,50 kronor per aktie på samtliga resterande aktier i det särnoterade dotterbolaget Hemtex. Erbjudandet värderar aktiekapitalet i Hemtex till cirka 719 miljoner och Hemtex styrelse kommer att “utvärdera erbjudandet och återkomma med sin uppfattning”.
Ica ägde 68,5 procent av Hemtex inför budet. Då Bomax och Industrivärdens särskilda pensionsstiftelse, med totalt 16,3 procent av kapitalet i Hemtex, har förbundit sig att acceptera erbjudandet kontrollerar Ica redan 84,8 procent av kapitalet, om budet fullföljs. Gränsen för tvångsinlösen ligger i Sverige på 90 procent.
Hemtex-aktien har inlett upp 42 procent till 7,40 kronor, 1,3 procent under gällande budnivå. Ica-Gruppen steg 2,0 procent, det vill säga ungefär som börsindex.
Billerud Korsnäs sjösätter två förprojekt: dels ska en investering i en ny kartongmaskin vid Gruvön utredas, dels en “renodling och vidareutveckling av produktionsstrukturen” inom förpackningspappersområdet. Förpackningspappers- och massaproducentens aktie sågs 1,5 procent högre.
I rekommendationsflödet höjer Nordeas aktieanalytiker Telia Sonera, +3,1 procent, till köp, från tidigare behåll.
Handelsbanken höjer MTG, +4,3 procent, till köp, från tidigare öka, och Danske Bank höjer Tieto, +4,4 procent, till köp, från tidigare avvakta.
Bland dagens rapportbolag gör börsnykomlingen och tjänstebolaget Coor förlust, tyngda av noteringskostnader. Rensat för dessa var det en rörelseresultatökning som uppvisades. Aktien var ned 2,9 procent.
Fastighets- och finanshuset Catella kom in på ungefär samma rörelseresultatnivå som i fjol trots stigande intäkter. Längre ned i resultaträkningen tappade man. Aktien tappade 2,9 procent.
Absolent, +3,9 procent, mer än fördubblar andra kvartalets resultat och växer omsättningen med 47 procent. Luftfiltreringstillverkaren vittnar om hög aktivitet och god orderingång under perioden.
Opus Group, som föll kraftigt i går, bemöter uppgifterna om att de svenska bilbesiktningskraven kan komma att tunnas ut till vartannat år i en DI-artikel. Per Rosén, vd för Opus Bilprovning, ser det inte som “troligt” att det blir någon förändring av reglerna. Opus återhämtade 2,4 procent.
På morgonen har Sveriges producentpriser, PPI, rapporterats. Utfallet blev en försvagning då PPI i juli hade en årstakt på -0,6 procent, att ställa mot +0,5 procent i årstakt i juni.
Dennis Lockhart, ordförande för Federal Reserve Bank of Atlanta, uppgav på måndagskvällen att USA:s centralbank fortfarande är på väg att höja räntorna i år, även om han medgav att landets ekonomi står inför stress och att de finansiella marknaderna gjort utsikterna mindre säkra. Det rapporterade Dow Jones Newswires.
Index |
Senast |
I dag % |
I år % |
SIX Generalindex |
465 |
+2,2 |
+2,0 |
OMX Stockholm 30 |
1461 |
+2,3 |
-0,3 |
SIX Return index |
400 |
+2,3 |
+0,3 |
SIX Sverige defensivt 15 |
486 |
+1,9 |
+8,1 |
SIX Volatilitetsindex |
26,9 |
-10,6 |
+72,4 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.