Capio
Capio till börsen
Det framgår av ett pressmeddelande.
Fyra långsiktiga investerare har åtagit sig att vara ankarinvesterare: R12 Kapital (familjen af Jochnick), Fjärde AP-fonden, Swedbank Robur Fonder och Handelsbanken Fonder.
Erbjudandet förväntas genomföras till ett fast pris om 48,50 kronor per aktie, vilket motsvarar ett värde på bolagets aktier om 6.846 miljoner kronor, inklusive en nyemission om cirka 750 miljoner kronor som Capio avser att använda till att återbetala befintliga lån samt andra allmänna företagsändamål.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.