Clas Ohlson höjer målet för rörelsemarginalen

Hemfixarkedjan Clas Ohlson höjer sitt mål för rörelsemarginalen i samband med kapitalmarknadsdagen på onsdag.
Clas Ohlson höjer målet för rörelsemarginalen - clas_ohlson_kristofer_tonstrom_1
Clas Ohlsons VD, Kristofer Tonström.

Rörelsemarginalen ska nu uppgå till mellan 7-9 procent per år, jämfört med tidigare 6-8 procent inom en femårsperiod. Rörelsemarginalen uppgick till 7,3 procent under verksamhetsåret 2020/21 (6,3).

Bolaget siktar fortsatt på att öka tillväxten organiskt med 5 procent per år, samt dela ut minst hälften av vinsten i form av utdelning. Också målet om en nettoskuld som understiger ebitda med två gånger kvarstår.

Här kan du läsa mer om Clas Ohlsons färska rapport.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund