Spelbolag
Coates uppges överväga sälja i Bet365 för 9 miljarder pund

Det uppger insatta personer för tidningen Guardian.
Bolaget, som styrs av Denise Coates, uppges de senaste veckorna ha fört samtal med banker på Wall Street och amerikanska rådgivare om en möjlig försäljning av hela eller delar av bolaget.
På medellång sikt kan en börsnotering i USA vara ett alternativ där familjen Coates behåller en del av sitt ägande. Ett annat alternativ kan vara en försäljning av delar av bolaget till en private equity-aktör.
Bet365 är privatägt och satsade tidigt på online betting inom bland annat sports betting och kasino. Bland de brittiska konkurrenterna finns mer välkända Ladbrokes och William Hill.
Bet365 har de senaste åren expanderat i USA och är i dagsläget verksamma i 13 delstater.
I augusti i fjol överförde Bet365 ägarskapet i fotbollsklubben Stoke City till John Coates, bror till Denise Coates.
Denise Coates äger nu 50,2% av Bet365 efter att hennes föräldrar Peter och Deirdre överfört sina aktier till henne. Enligt brittisk press är Denise Coates landets högst betalda kvinna.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.