Dreamworks rusar i förhandeln
Omvärldssentimentet präglas av riskaversion efter helgens omfattande demokratiprotester i Hong Kong mot den kinesiska centralregeringen.
Bland bolagsnyheterna ryktas det om att Dreamworks ska köpas upp och att Apple står inför potentiella miljardböter från EU i morgon.
Investerarna inväntar nu augustiutfallet över avtalade husköp, vid klockan 16.00 svensk tid. Datan över privatkonsumtion och privata inkomster i juli inkom just i linje med förväntat.
Terminen för det breda aktiemarknadsindexet S&P 500 noterades klockan 14.59 1,1 procent under sitt fair value från i fredags. Terminen för Nasdaq 100 noterades 0,9 procent under fair value.
Teknikjätten Apple handlades ned 1,8 procent i förhandeln. EU-kommissionen har meddelat att man i morgon, tisdag, avser presentera utredningarna som inleddes i juni av de skatteöverenskommelser som Apple och Fiat har fått i Irland respektive Luxemburg.
Enligt källor kan ett eventuellt bötesbelopp för Apples del uppgå till 1 miljard euro, skriver Financial Times.
En utredning av Starbucks som också inleddes i juni kommer att presenteras “om några veckor”, framgick det vidare. Starbucks-aktien noterade -1,1 procent i förhandeln.
Filmstudion Dreamworks Animation, som står bakom filmer som Shrek, kan komma att köpas upp av japanska teleoperatören Softbank, rapporterade Hollywood Reporter i lördags med hänvisning till insatta källor. Det eventuella budet skulle kunna röra sig om motsvarande 32 dollar per aktie, eller 3,4 miljarder dollar totalt.
Dreamworks-aktien rusade i förhandeln upp med 27 procent till 28,36 dollar.
I augusti var USA:s privatkonsumtion och privata inkomster upp med 0,5 respektive 0,3 procent jämfört med närmast föregående månad. Båda utfallen var helt i linje med förhandsförväntningarna.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.