Google förvärvar israeliskt cybersäkerhetsbolag för 500 miljoner dollar

Teknikbolaget Google förvärvar det israeliska startup-bolaget Siemplify, erfar Calcalist. Prislappen bedöms hamna på 500 miljoner dollar och det är första gången som Google förvärvar ett israeliskt bolag verksamt inom cybersäkerhet.
Google förvärvar israeliskt cybersäkerhetsbolag för 500 miljoner dollar - sundar-pichai-google-900
Alphabets VD Sundar Pichai. Foto: Gian Ehrenzeller/TT

Siemplify har 200 anställda i Israel, USA och Storbritannien, vilka kommer ansluta till Google efter förvärvet. Det rapporterar den israeliska affärstidningen Calcalist.

Google kommer att använda Siemplify för att utgöra grunden för dess cybersäkerhetsverksamhet i Israel som kommer att vara en del av koncernens molnaktivitet. Siemplifys medgrundare kommer att fortsätta arbeta i bolaget.

Sundar Pichai, vd för Google och för moderbolaget Alphabet, gav i augusti 2021 ett löfte till USA:s president Joe Biden att bolaget ska investera 10 miljarder dollar i cybersäkerhet de närmaste fem åren.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.