Hanza förvärvar kontraktstillverkningsdelen inom Milectria inom försvar

Kontraktstillverkaren Hanza förvärvar kontraktstillverkningsdelen inom företagsgruppen Milectria med en årsomsättning på cirka 300 miljoner kronor.
Hanza förvärvar kontraktstillverkningsdelen inom Milectria inom försvar - Erik Stenfors, VD Hanza
Erik Stenfors har varit VD på Hanza sedan han grundade bolaget 2008. Foto: Fredrik Karlsson/BILDBYRÅN

Det framgår av ett pressmeddelande.

Milectria bedriver kontraktstillverkning av elektriska system för militära fordon, vapensystem och andra produkter för krävande miljöer.

Köpeskillingen uppgår till 16,4 miljoner euro kontant, motsvarande en justerad ebita-multipel om 4,9x på rullande tolv månaden per maj 2025.

En tilläggsköpeskilling på upp till 18 miljoner euro kan utgå om omsättningen mer än fördubblas fram till 2027.

Tillträdet väntas i september efter regulatoriska godkännanden. Hanza bedömer att förvärvet bidrar positivt till omsättning, rörelsemarginal och vinst per aktie från räkenskapsåret 2025.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.