Inflation
Ingves: Inflationen kan ha bottnat
Svensk ekonomi utvecklats relativt väl och att det finns tecken på att den låga inflationen har bottnat, säger Riksbankens ordförande Stefan Ingves vid utfrågningen om penningpolitiken i riksdagens finansutskott.
Stefan Ingves pekar dock även på att osäkerheten i omvärlden har ökat.
“De åtgärder vi vidtagit och som kan skalas upp vid behov kan sammantaget ses som en försäkring mot risken för lägre inflation och inflationsförväntningar. Vi visar i handling att vi slår vakt om inflationsmålet”, säger Stefan Ingves som inför utfrågningen presenterar bakgrunden till beslutet att sänka reporäntan till historiskt låga -0,10 procent och att köpa statsobligationer för 10 miljarder kronor.
Ingves lyfter även problemen på bostadsmarknaden. Att både bostadspriser och utlåning till bostadsköp ökar uppges vara en bieffekt av den låga räntan.
“Det är brådskande att andra policyområden hanterar dessa risker”, säger Stefan Ingves.
För att understödja inflationsuppgången har Riksbanken vidtagit flera åtgärder, framhåller Ingves. Om det krävs mer kommer Riksbanken att göra mer, uppger han samtidigt.
Riksbanken värnar inflationsmålets roll som nominellt ankare för pris- och lönebildningen, upprepar han. Om det behövs för att inflationen ska stiga mot målet kan Riksbanken sänka reporäntan och reporäntebanan, utöka köpen av statsobligationer och låna ut till företag via banker.
“Allt detta kan snabbt användas i större skala”, uppger Ingves.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.