Köper två kursförlorare
En kinesisk räntesänkning bidrog till en stark avslutning på förra börsveckan. Portföljen hade inga problem att hänga med utan drygade återigen ut avståndet till index.
Under veckan nådde SJR vår riktkurs 95 kronor, vilket innebär att en vinst på nära 18 procent säkrades (se uppföljningen på sidan 39). Autoliv handlades också exklusive kvartalsutdelningen, vilket innebär att 600 kronor adderats till kassan. Som tidigare har vi av presentationsskäl sänkt inköpskursen i tabellen för att bättre spegla avkastningen vi erhållit i aktien.
I januari brukar fjolårets förlorare, i synnerhet när det gäller de mindre bolagen, kunna utvecklas starkt. En idé är därför att i slutet av året börja positionera sig för en comeback. Portföljen väljer att spekulera i två sådana fall där risk/reward ter sig attraktivt.
Callcenterföretaget Transcom är ner 10 procent i år och 26 procent från årshögsta. Tredje kvartalet var bättre än väntat och ytterligare förbättringar väntas under fjärde kvartalet. Med en rörelsemarginal på 4,5 procent nästa år faller ev/ebit till bara 6. Bolaget är också en given uppköpskandidat.
Internetannonseringsbolaget Tradedoubler är ner 56 procent sedan årsskiftet och var en källa till huvudvärk för vår del tidigare i år. (Investeringen var årets sämsta affär.) Nu är dock en ny vd på plats och styrelseordföranden Peter Larsson ökade i veckan sitt ägande. Andra faktorer som talar för en vändning är att tidigare besparingar nu fått effekt, vilket bidrog till ett ebitda-resultat på 12 miljoner under tredje kvartalet. Ett möjligt trendbrott kunde också skönjas där omsättningen sekventiellt ökade med 3 procent. Tradedoublers nettokassa motsvarar halva börsvärdet. Det innebär att rörelsen bara värderas till 200 miljoner, vilket ger ev/sales på mycket låga 0,1. Knappt någon lönsamhet alls är inprisad.
Givet den höga risken i dessa bolag köper vi mindre poster och skyddar oss dessutom med stop-loss.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.